Jak prawidłowo sortować odpady?
- Szczegóły
Chociaż obowiązek segregowania odpadów od dawna nie jest w Polsce niczym nowym, wciąż wiele osób miewa z nim problemy. Warto raz na jakiś czas odświeżyć sobie wiedzę, by nie popełniać podczas sortowania śmieci popularnych błędów. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przypomnieć podstawowe zasady!
5 frakcji
Domowe odpady każdy z nas powinien segregować na 5 frakcji. Do każdej z nich przypisany jest odpowiedni kolor kosza lub worka na śmieci. Jak wybierać odpowiednie pojemniki na odpady?
- Kolor niebieski – pojemnik na papier
- Kolor zielony – pojemnik na szkło
- Kolor żółty – pojemnik na metale i tworzywa sztuczne
- Kolor brązowy – odpady bio
- Kolor czarny – odpady zmieszane
Trzeba pamiętać o tzw. odpadach specjalnych (np. odpady poremontowe, gabaryty), które nie mogą trafiać do domowych śmieci – powinny być one przekazywane do PSZOK lub innych, wskazanych miejsc zbiórki (przeterminowane leki często można oddać w aptece, a zużyte baterie – w sklepie z elektroniką).
Często popełniane błędy przy segregacji odpadów
W teorii sortowanie odpadów wydaje się proste, jednak w praktyce pojawia się wiele pytań, np. czy opakowania wrzucane do worka na plastik należy myć. Nie – wystarczy wyrzucić z niego resztkę zawartości. Część osób zastanawia się, czy brudny papier (np. kartonik po daniu na wynos) powinien trafić do papieru. Tu też odpowiedź brzmi: nie. Do pojemnika na papier powinien trafiać tylko papier czysty, taki jak gazety, zeszyty itp. Również odpady bio wzbudzają wątpliwości – wbrew pozorom nie trafia do nich wszystko to, co „naturalne”. Kości z kurczaka, żwirek z kociej kuwety czy surowe, przeterminowane mięso powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Warto więc w widocznym miejscu w domu powiesić „ściągawkę” z sortowania, przygotowaną przez rząd.